کدخبر: 11337 - تاریخ انتشار: ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٢، ١٧:٢٦
مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان:
چایخانه‌های اصفهان از 6 سال گذشته سه برابر شده‌اند

ایسنا: مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: چایخانه‌ها به دلیل عرضه دخانیات هیچ گونه وجاهت قانونی برای فعالیت ندارند.

حسین صفاری اظهار کرد: چایخانه های شهر اصفهان وجاهت قانونی ندارند چرا که در چایخانه‌ها مواد دخانی عرضه می‌شود و به دلیل اینکه این مراکز اصلی‌ترین ضابطه قانونی یعنی عدم استعمال دخانیات را انجام نمی‌دهند از نظر مرکز بهداشت هیچ گونه وجاهت قانونی ندارند.

وی ادامه داد: در سال 86 با توجه به دستورالعمل وزارت بهداشت اصفهان به عنوان نخستین استانی بود که با کمک مقامات قضایی برخورد جدی برای تعطیلی چایخانه‌ها را آغاز و حتی در این زمینه موفق نیز عمل کرد.

مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: متاسفانه بعد از سه ماه اجرای دستورالعمل وزارت بهداشت این صنف با حمایت‌های دولتی توانست دوباره مشغول به فعالیت شود و با مطرح کردن بحث اشتغال‌زایی توانستند این حکم را لغو کنند.

صفاری با اشاره به اینکه این شغل یک شغل کاذب و از نظر شرعی دچار مشکل است، بیان کرد: در این مراکز دود و مواد آلوده داخل حلقوم مردم می‌شود و هیچ خاصیت دیگری نیز ندارد در حالی که نسبت به شغل ای هم صنف خود دارای درآمد بالایی هستند.

وی به مصوبه دیگر هیئت وزیران در خصوص چایخانه‌ها اشاره کرد و گفت: این اماکن به دلیل اینکه مکان عمومی محسوب می‌شدند باید از نظر بهداشتی مورد توجه قرار می‌گرفتند اما با مصوبه هیئت وزیران این مراکز از لیست اماکن عمومی خارج شد.

مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه سال گذشته با رای دیوان عدالت اداری چایخانه‌ها دوباره به لیست اماکن عمومی اضافه شدند،‌ افزود: این صنف هنوز از حمایت‌های دولتی بهره‌مند است  اما در حال حاضر مرکز بهداشت استان اصفهان با کمک مراجع ذی‌ربط در صدد قانون‌مند کردن این مراکز است.

صفاری تصریح کرد: در شهرستان‌های استان اصفهان در حال حاضر چایخانه ای وجود ندارد یا بسیار کم است، اما در شهر اصفهان نزدیک به 250 چایخانه وجود دارد که پس از سال 86 این تعداد در اصفهان سه برابر شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی به همراه مرکز بهداشت باید با همکاری یکدیگر وارد عمل شوند تا بتوان این صنف را به تدریج از شهر اصفهان خارج کرد،‌ ادامه داد: اتحادیه این صنف نیز به دلیل تخلفات زیاد از جمله صدور پروانه غیر ه مجاز  نزدیک به یک سال تعطیل است و این مراکز هم اکنون بدون صدور پروانه در حال فعالیت هستند.

مسؤول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد: پیشنهاد مرکز بهداشت این است که این مراکز باید به مکان‌های فرهنگی تبدیل شود و این چایخانه‌ها باید مثل گذشته به مکانی برای نقالی، نوشیدن چای و تنقلات شود.

نظرات کاربران
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: