کدخبر: 1452 - تاریخ انتشار: ١٣ خرداد ١٣٩١، ١٦:١٠

اصفهان فردا: درخت کهن مادی نیاصرم اصفهان که سن آن به گفته اهالی محل چهارصد سال تخمین زده می شود، روز گذشته(جمعه) در خلوت روز تعطیل توسط نیروهایی که خود را ماموران شهرداری معرفی کرده اند، قطع شد.

به گزارش خبرنگار اصفهان فردا، این درخت در بخشی از مادی نیاصرم اصفهان حدفاصل خیابان چهارباغ و شمس آبادی بیش از چهارصد سال است که بر روی پای خود ایستاده بود تا دیروز در خلوت یک روز تعطیلی و در حالی که بسیاری از ساکنین محل در منزل خود حضور نداشتند توسط افرادی که خود را نیروهای شهرداری معرفی کرده بودند قطع شد.

لحظاتی پس از آغاز عملیات قطع این درخت، تعدادی از ساکنین محل که در منزل خود حضور داشتند، متوجه این اتفاق شده و به شدت به عاملین اعتراض کردند ولی با این پاسخ از سوی آنان مواجه شدند که این کار با دستور شهردار منطقه صورت می گیرد.

یکی از ساکنین محل در گفتگو با خبرنگار اصفهان فردا گفت: بی شک قطع این درخت که بیش از بیست متر ارتفاع داشت، یک جنایت بود و از بابت رخ دادن این اتفاق بسیار متاسفیم.

این ساکن سالخورده محل که خود را "رضا باستانی" معرفی کرد در ادامه افزود: روز گذشته بیش از 6 درخت در این حوالی قطع شد که چند درخت کهنسال بودند ولی درخت کهنسال 400 ساله ارزشی بیشتر از همه آنان داشت.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار اصفهان فردا در خصوص علت این اقدام گفت: این سوال را باید از شهردار منطقه که این دستور را به گفته عاملان قطع کردن درخت صادر کرده است پرسید ولی برخی از آنان در زمان قطع کردن درخت کهنسال گفته بودند که این درخت ها به علت پوسیدگی قطع می شود در حالی که پس از قطع کردن هیچ نشانه ای از پوسیدگی در این درخت مشهود نبود و برگ ها و همچنین تنه سبز و تازه این درخت هرگونه فرضیه پوسیدگی را رد می کرد.

این ساکن محل در ادامه افزود: یکی از چند درخت قطع شده در ابتدای مادی پوسیدگی داشت ولی درخت چهارصد ساله در کمال تعجب قطع شده و معتقدیم تنها توجیه این کار فروش چوب آن به قصد سودجویی است.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار اصفهان فردا، "که آیا این افراد با مجوز خاصی اقدام به انجام این کار کردند" اظهار داشت: آنان هیچ مجوزی نداشتند و تماس های ساکنین محل با شهرداری نیز بی نتیجه بود زیرا این اقدام روز جمعه صورت پذیرفت که شهرداری و سایر نهادها تعطیل بودند. اهالی محل تا آن جایی که توانستند از اقدام آنان برای قطع درخت جلوگیری کردند ولی گروه اره به دست، که گفته می شد از پیمانکاران چندین ساله شهرداری اصفهان به شمار می‌آیند از تجربه خود استفاده نموده و یکی از آن ها در فرصتی مناسب از درخت 400 ساله بالا رفته و مبادرت به قطع شاخه‌های اصلی درخت نمود. چنین عملی، آن هم در زمانی که همگان منتظر مشاهده برگه مجوز شهرداری برای قطع درخت 400 ساله مادی نیاصرم اصفهان بودند، خشم مردم را بیشتر دامن زد

یکی دیگر از ساکنین محل که زنی سالخورده بود و بر روی سکوی مجتمع مسکونی روبروی درخت قطع شده نشسته بود نیز به خبرنگار ما گفت: بریدن این درخت سالم چهارصد ساله مانند گرفتن جان یک انسان بود، این کار بدون رضایت ساکنین محل صورت گرفتیم و اعتراض اهالی هم برای آنان اهمیتی نداشت.

وی افزود: آن ها تعمداً روز جمعه را برای کار خود انتخاب نموده بودند تا هم اهالی محل کمتر حضور داشته باشند و هم سازمان ها و نهادهای مسئول تعطیل باشند.

گفتنی است، مادی نیاصرم شامل مجموعه نهرهایی است که قرن‌هاست به منظور تقسیم بخشی از آب زاینده‌رود در شهر اصفهان ساخته شده است و افزون بر نقش مهم در آبرسانی، با ایجاد فضای سبز نقش مهمی در تلطیف هوای شهر دارد. مادی نیاصرم یکی از بلندترین مادی‌های اصفهان به شمار می‌رود که به دلیل حریم گسترده و جایگاه ویژه، در سال 1389  در فهرست آثار ملی ثبت شد.
عکس ها از: وبلاگ ایران نامه

نظرات کاربران
: اي بابا دولت محترم مي خواهد اصفهان نباشد آنوقت شماها براي چند درخت توسرتان مي زنيد. عوضش چند روز ديگه بريد دست بماليد روي شيشه ماشين دولت در سفر چهارم ...
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: